


Var der noget denne anmelder har gået og sagt siden Mad Max filmene debuterede tilbage dengang i 1979, var det typiske postapokalyptiske spørgsmål:
“Hvilke film og genrer vil stå tilbage efter postapokaptypten”(corona virussen?)?:
Disney, porno og ja GYSERFILMEN, naturligvis!.
Dette har Hollywood tilsyneladende også altid vidst og derfor kan der ikke have været gravet så dybt ned i arkiverne efter diverse Der Golem remakes, for nu skal Scream franchiset lige køres igennem vores sanser – IGEN!
Det er Ready or Not instruktørerne Matthew Bettinelli-Olpin og Tyler Gillett, der har “vundet” instruktør tjansen, og endnu er hverken skuespillere eller release datoen blevet fastlagt.
Deres Ready or Not horror komedie fra 2019, var en veloplagt “time-waster” der genererede 57 millioner dollars tilbage på et 6 millioner dollars budget, og er der noget Hollywood elsker mere end film mesterværker, er det de “små” grønne(DOLLARS naturligvis!).
Projektet bliver udviklet under Matthew Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett og Chad Villela Radio Silence filmmaking teamet, som også stod for produktionerne 2012’s V/H/S, 2014’s Devil’s Due og 2015’s Southbound.
Rettighederne til Scream franchiset blev afsluttet i 2018, under en vis Harvey Weinsteins financielle, men også personlige “mee-too” deroute.
Lantern Entertainment har nu ejerskabet på det “skrigende” franchise, som dags dato har omsat for $603,237,630 dollars på deres i alt 4 film samlede $119,000,000 dollars budget!
Ja tal lige om at skrige i vilden sky?
Horror legenden Wes Craven stod som bekendt for instruktør tjansen på de fire forrige original film, men han døde desværre af en hjernesvulst i en alder af 76 år den 30. august 2015.
Hans ca. 33 credits er lutter horror/gys baseret, og han er bla. kendt for at have opfundet en vis Freddy Krueger.
Den første Scream film fik dansk premiere 27. juni 1997 bla. i den dengang prestige prægede Scala biograf, knap et år efter den amerikanske premiere.
Derfor var vi mange dengang der “kom til” at kopiere den fra det nu hedengangne laserdisc system, som det hed dengang he he.
Versionen vi fik kopieret fra laserdisken, var iøvrigt en “uncut” version der ved en fejl, var mere blodig end den senere danske biograf og VHS premiere! Hvilke tider venner, hvilke tider!
Indtil nu ingen kommentare
Be first to leave comment below.